
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Type | High Side |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 2.1 A |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Output Type | P-Channel |
| Max Output Current | 2.1 A |
| Turn-On Delay Time | 4 ms |
| Turn-Off Delay Time | 3 ms |
| Output Configuration | High Side |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), UVLO |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 110 mΩ |
| Current Limit | 0.5 A to 2.1 A |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65376
Ext.Price$0.65376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65376 | $0.65376 |
| 10 | $0.52061 | $5.20610 |
| 25 | $0.47404 | $11.85100 |
| 50 | $0.43164 | $21.58200 |
| 100 | $0.39304 | $39.30400 |
| 300 | $0.37262 | $111.78600 |
| 500 | $0.35327 | $176.63500 |
| 1000 | $0.33184 | $331.84000 |
